Nyligen anlände våra nya superfina boxningshandskar till klubben. Sponsrat av våra fantastiska Kiropraktor Per Lidefelt.
Han har hjälpt allt från knattar till världsmästare till pensionärer på klubben. Vi vet ärligt talat inte vad vi skulle gjort utan honom. Vi passade på att ställa ett par frågor till mannen som alltid har funnits där för oss och våra boxare.
Hur länge har du bedrivit kiropraktik?
Jag tog examen från Portsmouth University 1996, ett år praktik inom Svensk hälso-och sjukvård för att få legitimation 1997. Öppnade Trelleborgs Kiropraktorklinik 1997 i oktober. Även gjort en Postgraduate Diploma in Sports Chiropractic vid Murdoch University, Perth, 2012.
Du har ju behandlat många idrottare, är det mest förebyggande eller akuta besvär som ni tar hand om ?
Första kontakten brukar oftast vara av akut karaktär. Därefter är det många som väljer att fortsätta förebyggande syfte. Som idrottare gäller det att kunna prestera och det gör man bäst när man fungerar som bäst.
Vad är det bästa med ditt jobb?
Det är givetvis att det jag gör påverkar andras liv. Dels tack vare behandling men även genom råd om träning och livsstil.
Vad fick er att bli storsponsor till Höllvikens Boxningsklubb?
Boxningsklubben är en fantastisk förening med massor av "goa medlemmar och ledare" som verkligen är i alla åldrar och det är något som gör skillnad i samhället. Tränar själv med familjen där.
Hur kommer man i kontakt med er om man skulle behöva lindra sina besvär?
Det gör man lättast genom att ringa och prata med Lena på 0410-12316 alt maila mail@kiropraktorkliniken.se
Tusen tack Per, vi ses på klubben!